historia I centrum nauki o węglu

Poznaj podziemne dziedzictwo Europy

Węgiel jako wspólne dziedzictwo i wyzwanie

Zanurz się w niezwykły świat tego czarnego złota i poznaj jego historię. Odkryj jego tajemnice – zarówno pod ziemią, w kopalniach i sztolniach, jak i nad ziemią, na fascynującej wystawie Carboneum w Wieży Ciśnień.

CARBONEUM

Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej ,,Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’- to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka.

CARBONEUM

Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza

ul. Zamoyskiego 2
2 h
wiek bez ograniczeń
bilety dostępne na miejscu

CARBONEUM

Wystawa CARBONEUM – centrum wiedzy o węglu to nowoczesna ekspozycja łącząca w sobie funkcje centrum nauki i klasycznej wystawy edukacyjnej ,,Występujący na Ziemi węgiel, z którego między innymi zbudowane są nasze ciała, powstał miliardy lat temu w jądrze pewnej gwiazdy…’’- to słowa wstępu, które zapraszają do przeżycia wspólnej przygody w czasie zwiedzania świata pełnego węgla, węgla jako pierwiastka.

CARBONEUM

Czas odkryć właściwości i zastosowanie węgla, oraz przekonać się, że węgiel naprawdę jest we wszystkim co nas otacza

ul. Zamoyskiego 2
2 h
wiek bez ograniczeń
bilety dostępne na miejscu

Węglowa oś czasu

Prześledź fascynującą ewolucję węgla – pierwiastka, który od miliardów lat kształtuje nasze środowisko, napędza cywilizację i odgrywa kluczową rolę w chemii życia.

(01-10)

Historia węgla

Węgiel to surowiec, który od wieków odgrywa kluczową rolę w rozwoju cywilizacji. Towarzyszył nam podczas rewolucji przemysłowej, napędzał rozwój technologii i wciąż jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Ale czym tak naprawdę jest węgiel? Jak powstaje i jakie historie kryją się w jego głębokich pokładach?

01

Skarbnice węgla z dawnych epok

Masywy węglowe to formacje geologiczne charakteryzujące się obecnością różnych pokładów, obejmujących wiele warstw materiałów osadowych, wzbogaconych o zawartość węgla. Co ciekawe, warstwy zawierające węgiel mają wspólne pochodzenie czasowe, ponieważ powstały w tej samej epoce lub okresie geologicznym.  

Nowak Romuald, Wyciąganie kołowrotem, 1994 

02

Wspólne dziedzictwo 

Połączona natura pokładów węglowych jest przejawem ponadregionalnej historii geologicznej i wspólnego europejskiego dziedzictwa węgla.

W konsekwencji, ta geologiczna współzależność miała, ma i nadal będzie miała istotne skutki dla: 
– połączonego i ponadregionalnego przemysłu wydobywczego, 
– kwestii środowiskowych, 
– potencjalnej współpracy między państwami europejskimi w zakresie zarządzania eksploatacją tego wspólnego zasobu. Istnienie masywów węglowych w Europie, ich skład, pochodzenie czasowe i wyjątkowe cechy wzajemnych połączeń, jest bardzo ważnym podziemnym dziedzictwem Europy, o którym narracja powinna być powszechniej i lepiej znana. 

Nowak Romuald, Wybijanie otworów, 1983

03

Jak procesy geologiczne tworzą rozległe pokłady węgla

Elementem wyróżniającym masywy węglowe jest ich rozległe połączenie geograficzne, wykraczające daleko poza geopolityczne. Koncepcję masywów węglowych i ich synchronizacji czasowej można wyjaśnić w ramach procesów geologicznych. Zgodnie z badaniami, tworzenie się węgla zwykle ma miejsce w basenach sedymentacyjnych przez dłuższe okresy czasu, często trwające miliony lat. Materia organiczna, głównie materiał roślinny, gromadzi się w tych basenach i ulega stopniowej transformacji w węgiel z powodu ciśnienia i ciepła, odpowiednio w skalach czasu geologicznego.

Nowak Romuald, Towarzysz niedoli, 1994

04

Węglowe powiązania, wojny i zielona transformacja

Ten podziemny pas łączy kontynent europejski, symbolizując wzajemne powiązania w formie unikalnego, wspólnego dziedzictwa kulturowego, nierozerwalnie połączonego z rewolucją przemysłową. Górnicy z różnych krajów, którzy pracowali na tych samych pokładach węgla, zostali m.in. później powołani do walki przeciw sobie w okopach wojennych podczas I i II wojny światowej.

Ta współzależność krajów europejskich jest widoczna do dziś, nie tylko pod względem połączeń podziemnych, ale także w sposobie, w jaki kontynent europejski eksploatuje zasoby kopalne. Ma to wpływ na globalne ocieplenie, które nie dotyczy tylko jednego kraju, ale całego kontynentu europejskiego i całej naszej planety.

Celem świadomych działań na rzecz wykorzystania bogatego dziedzictwa kulturowego górnictwa węglowego jako siły napędowej rewolucji przemysłowej jest: 
– połączenie głównych regionów przemysłowych, 
– zbadanie obecnych przemian i transformacji, jakim poddane są te regiony, 
– określenie roli przemysłów kultury i kreatywnych w promowaniu zielonej, społecznej i cyfrowej transformacji. 

Historia zasobu sprzed 300 milionów lat

Węgiel, podobnie jak każde inne paliwo kopalne, zbudowany jest z pozostałości starożytnych organizmów. Jego powstanie zajmuje miliony lat, co czyni go zasobem unikalnym i nieodnawialnym. Proces, który doprowadził do wytworzenia się węgla, rozpoczął się około 300 milionów lat temu, w okresie karbonu. Obecnie zasoby węgla skoncentrowane są w kilku krajach i regionach Europy. Regiony te połączone są tymi samymi warstwami węglowymi lub pokładami węgla.

05

Węgiel w XX wieku – kontekst historyczny 

Oczywiste jest, że z powodu niszczycielskich konfliktów I i II wojny światowej, europejskie państwa uznały potrzebę współpracy, współdziałania i głębszego zrozumienia wspólnej historii i przyszłości tego kontynentu. Rozwój Unii Europejskiej (UE) nie może być przypisany wyłącznie współpracy w zakresie węgla po II wojnie światowej, ale sojusz w przemyśle węglowym i stalowym odegrał kluczową rolę w szerszym procesie integracji europejskiej. Utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) w 1951 r. stanowiło znaczący kamień milowy w tym przedsięwzięciu. 

Nowak Romuald, Wyjazd ostatniego konia, 1994

06

Deklaracja Schumana 

W kontekście powojennym, Deklaracja Schumana, zaproponowana przez francuskiego ministra spraw zagranicznych Roberta Schumana 9 maja 1950 r., nakreśliła plan wspólnego zarządzania zasobami węgla i stali. Pomysł Schumana polegał na stworzeniu ponadnarodowej organizacji, która nadzorowałaby te kluczowe gałęzie przemysłu, skutecznie łącząc produkcję węgla i stali krajów europejskich, w tym Niemiec i Francji. 

Nowak Romuald, Roboty na przekopie, 1994

07

Integracja europejska 

EWWiS była nie tylko inicjatywą ekonomiczną, ale także polityczną. Łącząc zasoby węgla i stali pod wspólnym nadzorem, dążyła do związania narodów europejskich gospodarczo, utrudniając im angażowanie się w działania wojenne przeciwko sobie. Inicjatywa ta była postrzegana jako znaczący krok w kierunku zapobieżenia kolejnej niszczycielskiej wojnie w Europie. Sukces EWWiS pokazał, że kraje europejskie mogą skutecznie współpracować w zarządzaniu krytycznymi zasobami i tworzeniu ram dla współpracy gospodarczej. 

08

Wspólne zasoby społeczno-ekonomiczne 

Jedną z ważniejszych refleksji na temat wzajemnego powiązania Europy z węglem jest fakt, że górnicy w różnych krajach europejskich, takich jak Szkocja, Belgia, Holandia, Niemcy, Polska i Grecja, zasadniczo pracowali w tych samych pokładach węgla. Dla tych regionów ten wspólny zasób geologiczny ma znaczenie historyczne i ekonomiczne, ponieważ doprowadził w nich do rozwoju przemysłu wydobywczego węgla. Dzięki wspólnemu pochodzeniu społeczno-ekonomicznemu, populacja tych bogatych w węgiel regionów dzieli również to samo pochodzenie społeczno-kulturowe. Te społeczności, nie mówiące tym samym językiem, łączy to samo dziedzictwo przemysłowe, a obecnie stoją one w obliczu podobnych przemian społeczno-ekonomicznych. 

09

Deindustrializacja, rozwój postindustrialny i wyzwania dla górników  

Powiązanie pokładów węgla wpłynęło na gospodarkę regionalną, handel, dynamikę pracy (w tym jej utratę w dobie restrukturyzacji). Ma to również odzwierciedlenie we współpracy transgranicznej i zarządzaniu, jeśli chodzi o wydobycie zasobów i ocenę oddziaływania na środowisko w sektorze węglowym w całej Europie. W kontekście transformacji po przemyśle węglowym, górnicy i ich rodziny mierzą się z problemami związanymi: 
– z tożsamością i brakiem możliwości kontynuowania zawodu wykonywanego od pokoleń, 
– potrzebą dostosowania się do nowych warunków, 
– przebranżowieniem i potrzebnymi, innymi formami wsparcia. 
Te społeczno-ekonomiczne transformacje w różnych regionach przechodzą głębokie zmiany, charakteryzujące się kluczowymi elementami, takimi jak: deindustrializacja, postindustrialny rozwój oraz zróżnicowanie aktywności gospodarczej.  

10

Możliwości rozwoju poprzez przemysł kreatywny 

Szczególnie w ramach budowania scenariuszy rozwojowych dla obszarów postindustrialnych, ważne jest inwestowanie w zróżnicowanie aktywności gospodarczej, w tym w nowe technologie. Warto podkreślić, że regiony przemysłowe mają potencjał, by stać się miejscami, gdzie szczególnie szybko rozwija się przemysł kreatywny. Transformacje społeczne, kulturowe i ekonomiczne w regionach węglowych w Europie są złożonym procesem, który wymaga podejścia wieloaspektowego i wielodyscyplinarnego, wsparcia instytucjonalnego i politycznego, aby w pełni wykorzystać ten potencjał. Chcąc sprostać wyzwaniom, z jakimi się zmagają, konieczne jest dalsze badanie geologicznych, kulturowych i społecznych aspektów węgla, wspieranie innowacji, wdrażanie polityk ukierunkowanych na rozwój zrównoważony. 

Scroll to Top